درک کودک از جهان
امتیازکاربران از 0 رای0

درک کودک از جهان

  • وضعیت موجودی

    تماس بگیرید

کتاب

نویسنده تام باور
مترجم سیما اسعدی
ناشر رشد
نوبت چاپ اول - 1373
تعداد صفحه 102
قطع رقعی
شابک

کتاب حاضر به حوزه های بالنسبه تحقیق نشده ای از ادراک کودک نظر دارد و به تعبیر برخی صاحبنظرن اروپایی کتابی بسیار در خود توجه است و علی رغم حجم مختصر آن به نکات بکر و بدیعی عنایت دارد که بسیار قابل تأمل است. اصل این کتاب در سال 1977 انتشار یافته و تا سال 1985 چهار بار تجدید چاپ شده است.

نویسنده کتاب، دکتر تام باور از سال 1969 تا کنون استاد روان شناسی دانشگاه ادینبورگ بوده و در دانشگاههای استانفورد و بروکسل نیز تدریس کرده است و تخصص و تبحّرش در حوزه مسائل مطروحه در این کتاب میان روان شناسان غربی زبانزد است.

در این کتاب نویسنده از نظریات صاحبنظران چند سود جسته و ماحصل این تحقیق را در نه فصل به رشته تحریر در آورده است. به زعم نویسنده ادراک و شناخت قابل توجه کودک انسان نسبت به نوزاد دیگر جانداران، در نتیجه برخورداری او از یک دوره کودکی نسبتاً طولانی و به تبع آن فراگیری مهارتهای قابل ملاحظه در استفاده از حواس خود می باشد.

وی در این بررسی سعی بر آن داشته تا حواس مختلف کودک نوزاد را مورد آزمایش قرار داده و به جوانب حیرت انگیز و قابل ملاحظه آن بپردازد. از رهگذر این آزمایشها و مطالعات معلوم می شود که دایره ادراک کودک در زمینه اشخاص و اشیا به نحو غیر قابل تصوری گسترده است.

بدیهی است تاکنون در زمینه روان شناسی کودک مطالعاتی صورت گرفته و کتابهایی نیز به چاپ رسیده است اما به نظر مترجم این کتاب، پرداختن به «جهان درکی کودک» صرفاً به لحاظ بدیع بودن دیدگاه نویسنده، می تواند بسیار قابل اعتنا باشد.

امید است که این تلاش از سوی علاقه مندان به این حوزه از روان شناسی مورد توجه قرار گیرد.