بنیادهای علم تاریخ (چیستی و اعتبار شناخت تاریخی)
امتیازکاربران از 0 رای0

بنیادهای علم تاریخ (چیستی و اعتبار شناخت تاریخی)

  • وضعیت موجودی

    تماس بگیرید

کتاب

نویسنده سی بی ین مکالا
مترجم احمد گل‌محمدی
ناشر نشر نی
نوبت چاپ دوم
تعداد صفحه 344
قطع رقعی
شابک 978-964-185-058-8

«... بحثی بسیار سنجیده و کامل. مکالا توانایی فوق‌العاده‌ای برای توسل به انواع بسیار گسترده‌ای از مثال‌های روشنگر دارد که غنای زیادی به بحث می‌بخشد ... این کتاب را می‌توان نقدی مستدل و معتبر بر پست‌مدرنیسم دانست.»
کریستوفر لوید، دانشگاه نیواِنگلند
ما برای اطلاعات معتبر درباره گذشته به مورخان متوسل می‌شویم. ولی منتقدان مدرن و پست‌مدرن اعتبار و عینیت یافته‌های مورخان را زیر سؤال برده‌اند و تاریخ را محصول فرهنگ معاصر می‌دانند. آیا می‌توانیم راهی پیدا کنیم که مجدداً به تاریخ اعتماد کنیم؟
این کتاب بنیادهای عقلانی توصیف، تفسیر و تبیین رویدادهای گذشته را نشان می‌دهد. سی. بهان مکالا است که تاریخ قابل اعتمادتر از آن است که این روزها تصور می‌شود. او استدلال می‌کند که مورخان تا جایی که می‌توانند تصویر منصفانه‌ای از گذشته ترسیم می‌کنند و از گمراه کردن خوانندگان خود می‌پرهیزند. او با تشریح و بررسی نقدهای پست‌مدرن بر تاریخ، امکان دوباره‌ای به دانشجویان و استادان تاریخ می‌دهد تا به رشته و حرفه خود اعتبار بخشند. مکالا با پاسخ‌های جسورانه‌اش به پرسش‌های اصلی فراروی مورخان، بحث [بر سر چیستی و اعتبار] تاریخ را وارد مرحله جدیدی می‌کند. در این کتاب پژوهش تاریخی به شیوه‌ای ساده و سر راست تشریح شده، چنان‌که درک آن برای تمام علاقه‌مندان مقوله تاریخ ممکن باشد.

تگ ها