اسلام در روسیه (سیاستهای هویتی و امنیتی)
امتیازکاربران از 0 رای0

اسلام در روسیه (سیاستهای هویتی و امنیتی)

  • وضعیت موجودی

    تماس بگیرید

کتاب

نویسنده الکساندر ملیکیشویلی - جفری ل. تامس - شیرین ت. هانتر
مترجم اسما معینی - الهه کولایی - سیده مطهره حسینی
ناشر نشر نی
نوبت چاپ اول
تعداد صفحه 854
قطع رقعی
شابک 978-964-18-248-3

براساس برخی آمارها، در حدود ۲۰ میلیون مسلمان در فدراسیون روسیه زندگی می‌کنند. از این رو، با توجه به میزان رشد جمعیت در میان روس‌ها و دیگر اروپایی‌ها که روندی کاهشی دارد و نرخ افزایش بالای جمعیت در میان مسلمانان، جایگاه آنان در ترکیب جمعیت این کشور بسیاری از ملی‌گرایان این کشور را با نگرانی در مورد ترکیب آتی جمعیت روسیه روبه‌رو کرده است.
به گفتهٔ یکی از رهبران مسلمانان روسیه، در‌حالی‌که در دوران اتحاد شوروی تنها ۱۵۴ مسجد در سراسر این کشور پهناور فعال بود، پس از فروپاشی نظام کمونیستی، فقط در دههٔ ۱۹۹۰ بیش از ۵۰۰۰ مسجد در این کشور بازسازی یا ساخته شد. به همین ترتیب نهادهای اسلامی بسیاری در سراسر روسیه راه‌اندازی و فعال شدند. گسترش چشمگیر فعالیت‌های اجتماعی ـ سیاسی مسلمانان در همهٔ مناطق، از جلوه‌های آشکار دگرگونی در نقش و جایگاه آنان در این کشور بوده است.
این کتاب بی‌تردید یکی از بهترین منابعی است که می‌تواند بر پایهٔ پژوهش‌های میدانی گسترده، سیمای عمومی مسلمانان را به تصویر بکشد. مؤلف با بهره‌گیری از همکارانی که انجام این پژوهش را در فدراسیون روسیه ممکن ساختند، به بررسی دقیق ساختارهای اجتماعی ـ سیاسی ـ فرهنگی مسلمانان روسیه پرداخته است. با مطالعهٔ این کتاب امکان به‌دست آوردن درکی مناسب از شرایط و موقعیت مسلمانان، در کشوری که همچنان بزرگ‌ترین کشور جهان و مهم‌ترین همسایهٔ ایران است، فراهم می‌آید.

تگ ها