زلف عالم آرا
امتیازکاربران از 0 رای0

زلف عالم آرا

  • وضعیت موجودی

    موجود

کتاب

نویسنده مهدی محبتی
ناشر جوانه رشد
نوبت چاپ اول - 1379
تعداد صفحه 272
قطع رقعی
شابک 964-92064-8-5
  • قیمت نهایی

    ١٣٠,٠٠٠ تومان

ادبیات فارسی با پیشینه و پشتوانه فکری - زبانی خویش از ریشه دارترین و مایه ورترین میراثهای فرهنگی بشر در درازنای حیات روحی اوست که همسو و همساز با تحولات و تطورات ناب و نایاب تاریخی - اجتماعی خویشتن را تا به امروز کشانده و آیینه زیر و بمهای فکری - روانی او گشته و با نمود گذشته، راه آینده را روشنتر و هموارتر پیش چشم روندگان نهاده است.

مهمترین و ضروری ترین وظیفه هر متفکر آگاه و هنرمند روشن ضمیر در برخورد با این گنجینه کمیاب، استخراج و تصفیه گوهرهای ناب آن است تا هم ارجمندی، زیبایی، شکوه و تلألو آن روح بخش و زینت افزای کاخ بلند معرفت بشری گردد و هم نیاز روزافزون نسلها و عصرهای تشنه و سرگردان زمان را بر آورده ساخته و هم پاسخی باشد به انبوه پرسشهای مبهم و مه آلود روح در ژرفنای بیکسی و آوارگی خویش در روزگار سلطه مقدار و عصر سیطره کمیت و زمانه اقتدار ارقام و اعداد.

در این کتاب فقط «رموز اندامی» مدنظر بوده چه، نقد و بررسی تمامی رموز عارفانه در یک کتاب امکان پذیر نیست. در حقیقت این کتاب پیش درآمدی است بر جهان گسترده رمزهای عرفانی و ارائه برخی شواهد و نمونه ها برای درک و دریافت روشن تر آن. ما امیدواریم در فرصتی فراختر به بازنمایی و رازگشایی این مهم ترین و رازناک ترین پدیده ادبیات فارسی که خواص را شیفته و عوام را شیدای خود ساخته است بپردازیم و علت استقبال حیرت آور این ملک و مردم را از چنین شاخصه ممتاز فرهنگی باز نماییم هرچند در کتاب «سیمرغ در جستجوی قاف» به کلیات اصول آن اشارتی کرده ایم اما به راستی این فرهنگی که در صورت جغرافیا و این تاریخ و جغرافیایی که در سیرت فرهنگ در ایران رخ نموده است، نیازمند روشها و تحقیقات تازه و گسترده بسیار دیگر است.