افسردگی (برداشتها و درمان شناختی)
امتیازکاربران از 0 رای0

افسردگی (برداشتها و درمان شناختی)

  • وضعیت موجودی

    تماس بگیرید

کتاب

نویسنده امیر هوشنگ مهریار
مترجم -
ناشر رشد
نوبت چاپ سوم - 1386
تعداد صفحه 172
قطع رقعی
شابک 964-7537-16-6

افسردگی یکی از رایجترین انواع ناراحتیهای روانی است که باعث مراجعه به روان پزشکان، روان شناسان و دیگر متخصصان بهداشت روانی می گردد. از این لحاظ افسردگی با سرما خوردگی در میان ناراحتیهای جسمی قابل مقایسه است (زلیگمان، 1975). در هر لحظه از زمان، 15 تا 20 درصد افراد بزرگسال جامعه ممکن است عوارض و نشانه های مختلف افسردگی شدید را از خود نشان دهند. 

کتاب حاضر به منظور معرفی برداشتها و روشهای رفتاری و شناختی افسردگی به دانشجویان روانشناسی بالینی و روان پزشکی تهیه شده است. کتاب از سه قسمت عمده تشکیل یافته است. قسمت اول شامل مقاله ای است که نگارنده برای معرفی برداشتها و روشهای درمان رفتاری افسردگی نوشته و قبلاً در مجله علوم اجتماعی و انسانی دانشگاه شیراز چاپ شده است. 

قسمت دوم کتاب ترجمه فصلی است از آقای دکتر استیون هولون و خانم دکتر ویرجینا جیکوبسن که در سال 1985 در کتاب «دستنامه رفتار درمانی بالینی با بزرگسالان» چاپ شده است. نویسندگان این فصل هر دو از تربیت یافتگان مرکز درمان شناختی پروفسور بک هستند و سالها به تحقیق و فعالیت درمانی در زمینه درمان شناختی-رفتاری افسردگی و روان نژندیهای دیگر، اشتغال داشته اند. هدف از ترجمه این فصل ارائه تصویری مختصر و مفید از اصول نظری و روشهای عملی درمان شناختی افسردگی است.

قسمت سوم کتاب (ضمائم) ترجمه فارسی یک جزوه و چند تست و وسیله ارزیابی است که معمولاً در معالجه و ارزیابی بیماران افسرده بکار می روند و در قسمت دوم کتاب به آنها اشاره شده است. اولین بخش از این قسمت جزوه ای است با عنوان «چگونه با افسردگی کنار بیاییم» که توسط پرفسور بک و خانم دکتر گرینبرگ نوشته شده و معمولاً بعنوان راهنما در اختیار بیماران افسرده گذاشته می شود.