مفاهیم کلیدی فهم برنامه درسی
امتیازکاربران از 0 رای0

مفاهیم کلیدی فهم برنامه درسی

  • وضعیت موجودی

    موجود

کتاب

نویسنده کالین مارش
مترجم دکتر جمال سلیمی - دکتر حسن ملکی
ناشر رشد
نوبت چاپ اول - 1396
تعداد صفحه 360
قطع وزیری
شابک 978-600-351-074-6
  • قیمت نهایی

    ٥٠,٠٠٠ تومان

کتاب مفاهیم کلیدی فهم برنامه درسی با هدف کمک کردن به کسانی نوشته شده است که در تصمیم گیری های برنامه درسی مشارکت می کنند. اما این کتاب به ویژه برای گروه هایی مانند متقاضیان و دانشجویان تربیت معلم که به دنبال اخذ مدرک کاردانی یا کارشناسی در رشته های زیرمجموعه علوم تربیتی هستند و همچنین دیگر دانشجویان رشته علوم تربیتی نوشته شده است. به علاوه این کتاب برای معلمانی که خواهان آشنایی با شیوه های طراحی و تدوین برنامه درسی برای کلاس های درسی خود هستند، بسیار مناسب خواهد بود. همچنین برای والدین و اعضای جامعه که در اداره مدارس و انجمن های آن تاثیر مهمی دارند و برای هیئت مدیره مدارس و نواحی آموزشی نیز بسیار مفید است.

این کتاب راهگشای نظام های آموزشی ای است که هدف آنها غیرمتمرکز شدن و درگیر کردن بیشتر دست اندرکاران در فرآیند برنامه درسی است. کتاب حاضر، جزئیات تفصیلی را درباره مفاهیم اساسی برنامه درسی در قرن بیست و یکم بیان می کند.

اجرای برنامه درسی، مدیریت و رهبری، ارزیابی برنامه های درسی و در نهایت، اصلاح برنامه درسی جزء مباحث دیگر کتاب است. در این میان گونه های طراحی تدریس و محیط های یادگیری نیز بیان شده است. جالب ترین بخش کتاب راجع به مشارکت در برنامه ریزی درسی است که در آن، ضمن اهمیت دادن به جایگاه افراد و گروه های مختلف و وظایف آنها در برنامه ریزی درسی به بررسی افراد و گروه های تصمیم گیر، ذی نفع و تاثیرگذار برنامه درسی می پردازد. مبحث اقدام پژوهی یکی از شیوه های مشارکت معلمان در اصلاح و تغییر برنامه های درسی است که در بخشی دیگر از کتاب به آن پرداخته شده است. در نهایت نویسنده به ایدئولوژی های برنامه درسی، بحث نابرابری جنسیتی و برنامه درسی پست مدرن نظری انداخته است که جزء مباحث نوین در عرصه برنامه درسی به حساب می آید.